Aby teplo domova neškodilo – aká je ideálna teplota v domácnosti?

Udržiavať ideálnu teplotu v domácnosti má veľký význam nielen z pohľadu zdravia ale aj celkového komfortu. Neverili by ste, koľko členov domácnosti sa dokáže rozhádať práve kvôli kúreniu. Aké sú rozdiely vo vnímaní teploty a prečo by malo byť v kúpeľni teplejšie než v spálni? Zistite, ako si môžete správnym prístupom zabezpečiť maximálne pohodlie a zároveň aj ušetriť.

Čo ovplyvňuje naše vnímanie teploty?

Pre mnohých z nás platí, že nikde nie je tak dobre ako doma v teple. Vnímanie tepla je však celkom subjektívne. Závisí od našej aktuálnej nálady, zdravotného stavu, miery stresu a tiež rôznych životných návykov. Na vnímanie teploty má dokonca vplyv aj pohlavie, ženy totiž na zmeny teplôt reagujú citlivejšie a tiež preferujú skôr vyššiu teplotu.

Ak máte pocit studených rúk a nôh určite sa nebudete cítiť komfortne a rovnako to bude platiť aj v prípade nadmerného potenia z dôvodu príliš prehriatych priestorov. Nízke ale aj vysoké teploty výrazne narúšajú pocit pohody, no zároveň môžu mať aj negatívny vplyv na naše zdravie. Dlhodobý pobyt v prekúrených ale aj nedostatočne vykurovaných priestoroch znižuje prirodzenú odolnosť organizmu voči ochoreniam, zvyšuje únavu, zhoršuje sústredenie a ohrozuje aj emočnú stabilitu.

V ktorých miestnostiach pustiť radiátor silnejšie?

Všeobecne odporúčaný rozsah teplôt v obytných miestnostiach je 18-22 °C. V spálni radiátory pokojne nechajte na nižší výkon a radšej sa dobre prikryte. Nižšia teplota prispieva k výdatnejšiemu spánku. Naopak, v obývačke nechajte aj 21-22 °C a v kúpeľni pokojne jeden stupeň pridajte. Kúpeľňa je spravidla menšia než ostatné miestnosti, ľahšie sa vykúri a príjemnejšie vám bude aj pri sprchovaní a ďalších úkonoch. Pozor však na prílišnú vlhkosť, ktorá môže viesť k vzniku plesní.

Vo všeobecnosti platí, že miestnosť, v ktorej sa chceme príjemne cítiť by mala byť dostatočne vyvetraná a najmä neprekurovaná. V súvislosti s vetraním spomeňme, že v zimnom období sa odporúča vyvetranie otvorením okien na krátky čas, v letnom zas pomocou mikroventilácie alebo otvorením vetračiek okna.

Za dobre naplánované a umiernené vykurovanie sa vám poďakuje nielen vaše zdravie ale aj peňaženka. Zníženie teploty o 1 °C totiž znižuje náklady na kúrenie o približne 6%. Nad spôsobom kúrenia sa teda určite oplatí popremýšľať.

Ako ušetriť na kúrení? Vďaka týmto tipom je to celkom jednoduché!