Päť vecí, ktoré musíte vedieť, ak kupujete nábytok

Každý jeden z nás sa chce cítiť vo svojej domácnosti útulne a pohodlne. Aj preto si zariaďujeme miestnosti nábytkom. Máme pre vás 5 tipov, ako správne kúpiť nábytok.

Aby ste ušetrili čas

Urobte si prvotný prieskum na internete. Online môžete nájsť kúsky, ktoré sa vám páčia. Neprehľadávajte však priamo webové stránky konkrétnych obchodníkov.

Ak chcete kúpiť manželskú posteľ, tak napíšte do vyhľadávača slovo „manželská posteľ“ a zvoľte prehľadávanie obrázkov. Vidíte fotografiu postele ktorá sa vám páči? Cez ňu sa prekliknete až na webovú stránku konkrétneho obchodníka.

Prieskum na internete vám môže dať solídny základ pre to, čo hľadať vo fyzickom obchode s nábytkom.

TIP: Skúste kúpiť nábytok počas posledných dní v mesiaci. Mnohé obchody sa snažia splniť mesačné normy predaja a tak sa môže stať, že kúpite to čo potrebujete za najlepšiu možnú cenu.

Ak kupujete nábytok online, vyhľadajte zákaznícke recenzie nielen k danému kusu nábytku, ale aj recenzie na obchodníka samotného.

ako správne kúpiť nábytok

Ak ten istý kus nábytku predáva viacero obchodníkov za rovnakú cenu, tak takýmto spôsobom vylúčite kúpu v obchode, kde sa ľudia sťažujú. No a zvolíte si toho správneho a bezproblémového predajcu.

Aby ste sa cítili v miestnosti príjemne

Veľké množstvo nábytku a veľký nábytok miestnosť opticky zmenšuje. Miestnosť sa potom zdá nielen tmavá, ale aj menej vzdušná. Človek si tak nechtiac znižuje úroveň komfortu a pohodlia. Nehovoriac o tom, že si vlastne kúpite zbytočne veľké lapače prachu.

Ak je miestnosť veľká s vyššími stropmi, vyberajte vyššie pohovky, stoly aj stoličky. Keď je miestnosť nižšia, je fajn ak sa pri svojom výbere sústredíte na nízkoprofilové sedacie súpravy, stolíky a postele. Iba tak docielite, že v miestnosti nebudete mať pocit stiesnenia či preplnenia.

Aby ste farebne nešliapli vedľa

Podlaha, steny a nábytok. Aké pravidlá tu platia? Nábytok nesmie splývať s podlahou. Treba voliť kontrast, aby nábytok na podlahe vynikal.

Biele steny sú stále IN. Opticky miestnosť nielen zväčšia, ale je to aj skvelá kontrastná farba k neutrálnym zemitým a šedým odtieňom nábytku. Kontrast môžete docieliť vhodným kobercom.

Osvetlenie v inteligentnej domácnosti

Keď kupujte nábytok, majte pri sebe vzorky farieb ktoré už v miestnosti máte. Inak sa vám môže stať, že sa do niektorého kusu nábytku zamilujete, no keď ho zakúpite a prinesiete domov zistíte, že jednoducho do miestnosti nepasuje.

TIP: Miestnosť môžete dotvoriť menším výrazným prvkom. Ako na to? 

Milujete výraznú oranžovú? Umelecké dielo s oranžovým akcentom, vankúš či váza takejto výraznej farby je skvelá voľba, ktorou miestnosti dodáte ráz a oživíte ju.

Aby ste kúpili iba to, čo ku vám prejde dverami

Pred kúpou nábytku musíte mať predstavu hlavne o tom, kde a ako umiestnite váš nový nábytok. Zároveň si však musíte byť istý, že si zakúpite iba taký nábytok, ktorý bude mať správnu veľkosť a do vašej miestnosti sa vmestí. Ako si pomôcť, ak máte menšiu predstavivosť?

Na list papiera si nakreslite dostatočne veľký obdĺžnik. Teda tvar, ktorý sa čo najviac podobá miestnosti, do ktorej chcete kúpiť nový nábytok.

Zaznačte si rozmery miestnosti, jej dĺžku a šírku. Potom zmerajte a zakreslite každý výklenok, vstavanú skriňu alebo krb. Teda všetko, čo vstupuje do priestoru tejto miestnosti.  Poznačte si na papier všetky rozmery.

Ak sa vám páči nejaký kus nábytku online – na internete, vyhľadajte aj jeho rozmery. Ak nie sú uvedené, vyžiadajte si ich.

Potom si zoberte napríklad maliarsku lepiacu pásku a vytýčte ňou hranice toho miesta, kde by ste chceli zvolený kus nábytku umiestniť.

Potrebný tvar a veľkosť si môžete nakresliť a vyrezať aj z kartónu. Umiestňovanie a posúvanie v priestore vám potom pôjde oveľa ľahšie.

TIP:  Zmerajte si aj všetky dvere a priestory, cez ktoré tento nábytok bude mať cestu na svoje miesto. Nie je nič horšie ako keď zistíte, že sa s nábytkom pri vynášaní nedokážete vôbec otočiť, alebo ho prepchať cez niektoré dvere, pretože sú priúzke.

Aby ste neskôr neľutovali

Máte dovoz nábytku v cene? Nie je nič horšie, ako keď na poslednú chvíľu zistíte, že dovoz domov vás bude stáť viac, ako celý nábytok. Kým niektoré spoločnosti s nábytkom ponúkajú dovoz zdarma, iné si účtujú nemalé peniaze. A to buď na základe veľkosti, váhy alebo počtu kusov.

Zistite si podmienky dovozu, aby ste za dopravu nezaplatili viac ako za samotný nový nábytok.

A napadlo vás, čo v prípade, že sa vám nejaká časť nábytku poškodí, alebo budete potrebovať vymeniť poťah? Je vhodné už pri kúpe vedieť či obchod kde si nábytok kúpite, dodáva aj náhradné diely, alebo za akých podmienok môžete žiadať výmenu.

Poznáte správne zásady vetrania? Máme 5 tipov, ako si doma vyvetrať efektívnejšie