Ako ušetriť na kúrení? Vďaka týmto tipom je to celkom jednoduché!

Vymeniť okná, investovať do najmodernejšieho vykurovacieho systému, či postarať sa o zateplenie domu. Toto všetko sú možnosti, ako znížiť náklady na vykurovanie. Vyžadujú si však nemalé investície, čas a niekedy aj poriadnu dávku trpezlivosti. Tentoraz sme sa ale zamerali na jednoduchšie tipy, pričom niektoré môžete začať aplikovať prakticky ihneď. Ich dôsledným dodržiavaním sa váš účet za teplo určite zníži.

Práve počas vykurovacej sezóny sa veľa majiteľov bytov a domov zamýšľa nad otázkou, ako by sa dalo ušetriť na kúrení popri zachovaní tepelného komfortu. Aby vás pri ročnom vyúčtovaní energií neprekvapili nedoplatky, je dobré vhodné zamyslieť sa nad tým, či vám cenné teplo z domácnosti niekam neuteká. Pomôžu vám pri tom nielen moderné technológie ale aj dodržiavanie niekoľkých jednoduchých zásad.

1. Nestavajte teplému vzduchu do cesty prekážky

Ak už máte pustené radiátory na maximum a stále sa vám zdá, že miestnosť nie je dostatočné vykúrená, možno prestupu teplého vzduchu niečo bráni. Radiátory preto ničím neprikrývajte, nespúšťajte cez ne záclony ani závesy a okolo radiátorov ponechajte čo najviac voľného miesta. Ak to nie je nevyhnutné, nevyužívajte radiátory na sušenie bielizne. V prípade starých, nezateplených budov vám pri vykurovaní pomôže reflexná vrstva nalepená na stene za radiátorom.

2. Pozor na utesnenie dverí a okien

Zdá sa vám, že pri oknách akosi ťahá a chlad cítite aj na podlahe pri vchodových dverách? Problémom bude zrejme ich utesnenie. Práve cez tieto miesta vám uniká drahocenné teplo a na dosiahnutie požadovanej teploty v miestnosti musíte o to viac kúriť. Ideálne ešte pred vykurovacou sezónou preto venujte pozornosť utesneniu dverí, okien a nevynechajte ani otvory do šácht či vstupy na povalu.

3. Ušetriť vám pomôže aj správne vetranie

Jednou z ciest k nižším nákladom za vykurovanie je aj správne vetranie. Nevyhýbajte sa mu dokonca ani vtedy, ak sú vonku teploty bod bodom mrazu. Kľúčom k úspechu je však v tomto prípade krátke a intenzívne vetranie, ktoré osvieži vzduch v miestnosti ale zbytočne neochladí steny. Nepoužívajte preto otvorenie okien na vetranie, tento spôsob si nechajte na teplejšie obdobie roka. Ak na chvíľku otvoríte okná dokorán, steny sa príliš nevychladia a v miestnosti pritom bude príjemne vyvetrané bez zbytočných tepelných strát.

4. Regulujte teplotu rozumne

Jednotlivé miestnosti príliš neprekurujte. V miestnostiach, v ktorých sa bežne nezdržiavajte pokojne radiátory vypnite. Kým v spálni sa za ideálnu teplotu považuje 18-20 °C, v obývačke či v detskej izbe pokojne vykurujte aj na 21-22 °C. Vo všeobecnosti platí, že znížením teploty o 1 °C znížite spotrebu tepla na vykurovanie o približne 6 %. Ešte väčšie úspory vám môže priniesť moderný vykurovací systém s termostatom.

5. Nechajte to na smart home technológie

Posledný tip sme si pre vás pripravili ako špecialitku. Starosti s vyššie uvedenými činnosťami vám totiž dokáže ušetriť systém domácej automatizácie Domotron. Rozumie si aj s vykurovaním a chladením a tak vám doma vytvorí presne také teplotné podmienky, aké si len želáte. Navyše, dosiahne to bez vašich pravidelných zásahov a omnoho efektívnejšie.

Či už máte plynový kotol, tepelné čerpadlo alebo podlahové kúrenie, do systému Domotron je možné integrovať prakticky akékoľvek vykurovacie zariadenie. Vďaka Domotronu si celú domácnosť môžete rozdeliť na zóny a tak môže byť v každej miestnosti nastavená ideálna teplota. V spálni sa bude kúriť menej, aby sa vám lepšie spalo, v kúpeľni zas bude teplejšie aby ste mali zabezpečený maximálny komfort.

Vykurovací systém si zároveň môžete úplne zautomatizovať podľa režimov. Stačí si nastaviť 4 denné režimy – ráno, práca, doma a noc. Skôr ako ráno vstanete, systém spustí kúrenie, aby vám pri príprave do práce nebola zima. Kúrenie sa stlmí keď budete v práci, no a keď sa zasa z práce vrátite, vaša domácnosť už bude krásne vyhriata presne podľa vašich predstáv.

Rovnako si môžete nastaviť aj režim Dovolenka, ak sa vyberiete za oddychom mimo domova. V tom prípade je v domácnosti udržiavaná teplota 15-20 °C. Pred vašim príchodom, ktorý si nastavíte pomocou aplikácie sa kúrenie opätovne zapne a vy sa vrátite do bytu alebo domu s ideálnou teplotou.

Prečo je toto smart home riešenie tak efektívne? Na nastavenie požadovanej teploty v konkrétnych miestnostiach totiž nevyužíva len kúrenie resp. chladenie. Do systému sú integrované aj svetelné senzory a žalúzie. Ako to vyzerá v praxi? Ak napríklad systém zistí, slnečný svit by miestnosť dostatočne vyhrial, kúrenie vypne, vyhrnie žalúzie a na vykúrenie sa využijú slnečné lúče. Toto je moderná cesta k maximálne pohodlnému a energeticky úspornému bývaniu.

ceolux, osvetlenie
Toto je svetlo za 10.000 eur. Kúpili by ste si ho?