Cestou k akustickému komfortu je aj správny výber osvetlenia

Vedeli ste, že akustický komfort v interiéri môžete ovplyvniť aj dobre zvoleným osvetlením? Najmä v kanceláriách sú stále obľúbenejšie svietidlá s akustickými absorbérmi, ktoré prispievajú k celkovému komfortu v priestore, kde väčšina z nás trávi veľkú časť svojho pracovného času. Svietidlá so schopnosťou absorbovať hluk nám predstavil Karol Vrbatovič, spolumajiteľ spoločnosti Smart Light s.r.o.

Kľúčovými prvkami každej dobre navrhnutej kancelárie sú bezpochyby kvalitné osvetlenie, akustické pomery daného priestoru a vzduchotechnika. Miesto, kde mnohí z nás trávia väčšinu svojho pracovného času by malo byť navrhnuté tak, aby sa jeho užívatelia cítili príjemne a mohli sa koncentrovať na svoju prácu. Napríklad, častou slabinou tak obľúbených open space kancelárií je práve hluk a šum, ktorý pôsobí rušivo. V tomto prípade sa rozhodne nedá hovoriť o príjemnom pracovnom prostredí.

Stropné svietidlá s absorbérmi zvuku sú do kancelárií ideálnou voľbou

Myslieť na akustický komfort pri projektovaní kancelárskych priestorov je teda nevyhnutné. Na tento účel sú obvykle využívané rôzne stropné moduly vybavené kazetami z minerálnej vlny, ktoré slúžia ako účinný absorbér zvuku. Rozumne navrhnuté absorpčné prvky v pozitívnej miere menia charakter celého priestoru a spolu s tým aj šírenie zvuku. Keďže svietidlá sú spravidla súčasťou stropu, bola by škoda nevyužiť ich pri vytváraní akustického komfortu v kancelárskych priestoroch. A to bol dôvod, prečo vznikol nový rad dizajnových svietidiel s akustickým príslušenstvom.

Akustické svietidlá vychádzajú z tvarových svietidiel od českej spoločnosti Helio. Sú dostupné v rôznych zaujímavých farbách a tvaroch, pričom ich najpodstatnejšou pridanou hodnotou je práve materiál absorbujúci hluk. Svetlá sa dajú nakonfigurovať presne tak, aby čo najlepšie plnili svoj účel z pohľadu osvetlenia, popritom účinne prispievali k akustickému komfortu a ešte aj esteticky dopĺňali daný priestor.

Absorbéry umiestnené v stropných svietidlách svoju prácu odvádzajú diskrétne a účinne v rámci akustických parametrov vychádzajúcich z noriem na šírenie zvuku. Akustika a svietidlá tak spolu môžu súvisieť viac, ako by sa na prvý pohľad zdalo.

Ako fungujú klimatizácie a ako si vybrať tú správnu?