Teplo v novom šate – dizajn neobyčajných radiátorov

Zima nám už kreslí mráz na oknách. A na ten sa najlepšie díva z tepla domova. Slastný pocit pod tónmi jemne praskajúceho dreva v kozube dokážu napodobniť už aj moderné radiátory. Pri výbere nového člena domácnosti, ktorý má prihodiť “polienko” do rodinného krbu nás bude zaujímať spojenie tepelného komfortu a dizajnu.

Sálanie vs. prúdenie

Dôležitým parametrom je spôsob prenosu zdrojového tepla do okolia. Mnoho ľudí vníma pozitívne najmä energiu, ktorá vzniká sálaním. Prirodzene ju cítime zo slnka, alebo napríklad v infrasaune. Sálavé teplo neodovzdáva energiu priamo do okolia, ale pôsobí na predmety vo svojej blízkosti. Cítime ho takmer okamžite, rovnako rýchlo sa však po vypnutí ochladí. Ocenia ho najmä alergici, pretože nevíri prach v miestosti, čo je zásadný rozdiel oproti princípu prúdenia, kedy sa vyhrieva priamo studený vzduch.

Vykurovací výkon

Čím väčší objem vzduchu v miestnosti, tým vyšší vykurovací výkon je potrebný. Všeobecne platí rovnica, že na 50 m3 treba minimálne 2000 W, alebo 60 – 100 W na m2.

Začalo to článkami

V minulosti robili garde záclonám pod oknom najskôr jednoduché, ale výkonné článkové radiátory. Hoci ich nechával v závese strohý, troška ťažkopádny dizajn, nadčasová technológia tvorí základ pre väčšinu nasledovníkov.

Súboj materiálov

Postupne sa menil aj materiál jednotlivých článkov. Liatinu nahradila oceľ kvôli nižšej hmotnosti, nárokom na výrobu a takisto uskromnenie v podobe nízkych prívodných teplôt.

Masívne liatinové kúsky zdobili kedysi najmä interiér historických budov. Keďže tieto typy pracujú s veľkým objemom vody, majú pomalší nábeh a tažkopádnu reguláciu. Zato však dlhšiu zotrvačnosť a bezkonkurenčný výkon.

Liatina vs. oceľ

História sa však rada opakuje, aj preto možno dizajnéri značky ISAN vo svojom produktovom rade stavili na retro pózu liatinových pamätníkov, avšak s benefitmi oceľe.

Praktickým riešením pre šatne alebo telocvične je radiátor Atol v tvare lavice z masívneho bukového dreva. Zahreje a rozveselí pestrou ponukou pastelových farieb.

Originálny liatinový radiátor však nezostáva len nostalgickým nádychom minulosti. Výhody tohto pevného materiálu obliekla spoločnosť Viadrus do elegantného obleku, ktorý sa stáva čoraz žiadanejším nielen pri rekonštrukcii pamiatkových budov, ale aj ako štýlový a výkonný spoločník v novostavbách rodinných domov.

Fantázii sa medze nekladú, preto firma Viadrus poskytuje širokú paletu úprav, farebných a ochranných nástrekov. Pridanou hodnotou sú určite “retro” ventily s termostatom, ktorý umožňuje variabilitu výkonu. Čisté línie modelu Viadrus Styl stierajú hranice medzi minulým a moderným.

Jemné ornamenty patiny tón v tóne vytvárajú zaujímavú štruktúru na masívnom tele radiátora Bohemia R.

Olej nad vodou

Chytrým riešením či už primárneho, alebo doplnkového spôsobu kúrenia je klasický olejový radiátor s elektrickým napájaním. Keď potrebujeme “priliať do kotlíka” viac tepla, olejová kvapalina ho dokáže nielen efektívne naakumulovať, ale aj udržať určitý čas po vypnutí.

Funguje na princípe konvekcie, tzn. prirodzeného prúdenia teplého a studeného vzduchu. Zároveň však využíva aj radiáciu.

Jeho zohriate kovové telo pomaly emituje do miestnosti tepelné žiarenie, čo je pocitovo veľmi príjemné. Takisto ako skutočnosť, že sa rozohreje rýchlejšie, ako vychladne.

Ocenia ho aj alergici, keďže elektrický prúd nerozrušuje čiastočky prachu. Nevyžaduje špeciálnu údržbu, a ľahko sa s ním manévruje vďaka pohyblivým kolieskam.

Celkovo je efektívny pre flexibilné, dlhodobé, rovnomerné a tiché vykúrenie miestnosti. Jeho pozitívne črty však stále nájdeme odeté do kovového plášťa v klasickom “rebrovom” dizajne. Čo už, elektrický olejový radiátor patrí do skupiny konzervatívcov. Aj v jednoduchosti je krása. Najmä, keď dáva teplo ako Renkforce Luma.

Dosky, na ktorých leží svet

Doskové radiátory zohrievajú vzduch sálaním. Majú širokú variabilitu prevedenia vďaka ľahkej konštrukcii a malému objemu s veľkou plochou. Skladajú sa z jednej alebo viacerých vykurovacích dosiek. Medzi nimi ležia lamely, tzv. konvekčné plechy, ktorými preteká teplá voda. Jej nízka požadovaná teplota v kombinácii s vhodným tepelným systémom zabezpečuje ekologický a úsporný chod.

Zrkadielko zahrej ma..

Tento druh radiátorov sa najčastejšie vyrába z oceľových plechov alebo zlisovaných hliníkových dosiek. Výber materiálov je však oveľa širší. Okrem skla, dreva alebo kameňa sa môžeme v kúpeľni zvŕtať aj pred spotrebičom s naším odrazom. Teda doslova pred zrkadlom, ktoré zahreje. Môžeme sa dívať aj na motív s vlastným obrazom alebo potlačou, kde sa už radiátor stáva samostatným bytovým doplnkom. “Mám skrátka vlastnú tvár.” To môže o sebe bezpochyby tvrdiť radiátor Inventio z dielne českej spoločnosti HOPA:

Venus Mirror radiátor:

Na záver krátka hádanka: Tvári sa ako drevo, hreje ako drevo, ale nie je to drevo. Čo to je? Volajme ho Monsoon:

5 mýtov a faktov o podlahovom kúrení