domáca automatizácia
Smart home

Čo je to domáca automatizácia?

Predstavte si bývanie, v ktorom by všetko fungovalo presne podľa vašich predstáv bez toho, aby ste sa ovládaniu jednotlivých technológií v byte alebo dome museli dennodenne venovať. Asi takto by sme jednou vetou mohli charakterizovať, čo vám prinesie domáca automatizácia. Nie je to však len o pohodlí, skutočná inteligentná domácnosť vám ponúkne také funkcie, ktoré boli donedávna len sci-fi.

Smart technológie rýchlo prenikajú aj do domácností

Všade naokolo sa stretávame s výrazom smart. Svoje dennodenné záležitosti vybavujeme pomocou smartfónu, čas a kalendár kontrolujeme pomocou smart hodiniek a naše športové výkony zas meria a vyhodnocuje ďalší rad smart zariadení. Po práci či po športovom vyžití sa zas môžeme vrátiť do smart domácnosti. Tento pojem je však mimoriadne široký a zahŕňa v sebe celý rad rôznych zariadení a procesov. Poďme si však ujasniť, čo to vlastne znamená mať inteligentnú domácnosť, alebo ak chcete, smart home.

Diaľkové ovládanie nie je smart, inteligencia domácnosti spočíva v jej autonómnosti

Neobyčajný potenciál v oblasti prepájania jednotlivých technológií v domácnosti objavilo už viacero svetových výrobcov osvetlenia, senzorov či rôznych iných mobilných zariadení. Možno aj vy máte doma „smart elektrickú zásuvku“, kameru, lampu alebo iné hračky, ktoré môžete ovládať cez smartfón prakticky odkiaľkoľvek. Ak sa trochu zaujímate o technológie, určite ste sa stretli s rôznymi súpravami na zariadenie smart home. Je to však skutočná cesta k inteligentnej domácnosti?

smartfón

Smart zásuvka, kamera, prípadne rôzne smart žiarovky sú aktuálne veľmi obľúbené gadgety, ktoré si už dnes našli cestu do mnohých domácností. Tieto zariadenia sa spravidla pripoja na domácu wi-fi sieť a následne ich pomocou smartfónu môžete ovládať trebárs z práce, z dovolenky alebo tí pohodlnejší napríklad aj z gauča priamo doma. Možno vás to prekvapí, ale tieto riešenia sú skôr diaľkovými ovládačmi než skutočnou cestou k inteligentnej domácnosti.

Ako by sme si teda mohli predstaviť smart domácnosť a čo znamená výraz domáca automatizácia? Pojem domáca automatizácia neznie možno tak atraktívne ako „smart home,“ obyvateľom daného priestoru však prináša maximálny komfort a všetko to, čo by od skutočne inteligentného domu v roku 2018 mohli očakávať. To je maximálne pohodlie, energetická efektívnosť, sloboda v nastavovaní funkcií všetkých domácich technológií a napokon aj sofistikované zabezpečenie.

Domáca automatizácia je cestou k skutočne chytrej domácnosti

Prvky inteligentnej domácnosti nemajú byť len vašou „predĺženou rukou“ keď ste preč, ale prostredím s jedinečnou atmosférou, kde skrátka všetky zariadenia fungujú v dokonalej harmónii. Domáca automatizácia je totiž omnoho viac než len diaľkové ovládanie niekoľkých gadgetov pripojených na domácu wi-fi sieť.

Centrálna jednotka Teco

Čo je to teda domáca automatizácia?

Ide o riešenie vychádzajúce z priemyselnej automatizácie. Tá je už po niekoľko desaťročí zavádzaná v priemyselnej výrobe, kde sa automatizuje množstvo procesov napríklad na výrobných linkách. Nemusíte sa však obávať, v prípade domácností ide o kompaktné riešenie presne prispôsobené pre použitie v rodinnom dome alebo v byte.

Domáca automatizácia znamená, že jednotlivé technológie v byte alebo v dome spolu navzájom komunikujú a vytvárajú prostredie presne podľa vašich predstáv. Takto spolu dokáže komunikovať napríklad vykurovací systém, rekuperácia, žalúzie a osvetlenie, či dokonca aj chladené stropy, zavlažovanie a zabezpečovací systém. 

Srdcom domácej automatizácie je riadiaca jednotka, s ktorou komunikujú ostatné technológie a celý rad senzorov. Jedným z takýchto riešení je slovenský smart home systém Domotron. Hardvérové komponenty v tejto inteligentnej domácnosti si rozumejú a dokážu komunikovať prakticky s každým domácim zariadením, aj takým, ktoré sa nehonosí označením „smart“.

Najlepšie na celej automatizácii je to, že dané zariadenia následne nekomunikujú len s riadiacou jednotkou ale aj medzi sebou, čím je dosiahnuté maximálne efektívne fungovanie zapojených systémov. Takto nastavený systém dokáže aj mesiace fungovať bez vášho zásahu, a to je skutočne smart.

Komplexné systémy domácej automatizácie ovládajú všetky technológie v dome

ovládané technológie

V každej modernej domácnosti nájdeme niekoľko rôznych technológií. Každá má nejaký druh ovládača. Kúrenie má termostat, klimatizácia diaľkové ovládanie, rekuperáciu vám nastaví technik, alebo si k nemu dokúpite ovládač. Všetky tieto ovládacie prvky niečo stoja. Výrobcovia k nim často ponúkajú aj rôzne smart riešenia, ako ovládanie technológie cez aplikáciu.

Systémy domácej automatizácie všetky tieto ovládače nahrádzajú a preto ich ani nemusíte kupovať. V modernej domácnosti tak jeden ovládací systém nadradíte nad všetky ostatné, čím získate obrovskú pridanú hodnotu vo forme spolupráce týchto technológií. Jednoduché a lacné smart home systémy si zvyčajne vyžadujú nákup koncových prvkov od presne určeného výrobcu, aby boli kompatibilné. Komplexný smart home systém, ako napríklad Domotron, dokáže integrovať takmer všetky technológie od rôznych výrobcov. Dáva tak majiteľovi domácnosti voľnú ruku, akú značku klimatizácie, roliet, zavlažovacieho systému alebo audio systému si vyberie.

Aký je rozdiel medzi systémami domácej automatizácie?

Už pred viac ako 30 rokmi sa takéto systémy inštalovali do prémiových rezidencií a boli výsadou a značkou luxusu pre horné 1% ľudí. Vývoj technológií je však nekompromisný a tak sa tieto systémy stále zlacňujú a sú stále dostupnejšie pre širokúverejnosť.

Väčšina výrobcov týchto systémov však stále pracuje s biznis modelom zaužívaným desiatky rokov. Výrobcovia ku každému zákazníkovi pristupujú projektovo. Každý zákazník tak musí dopredu vedieť, čo v domácnosti chce ovládať a dodávateľ, respektíve integrátor, mu na mieru naprogramuje jeho smart riešenie.

Obrovskou nevýhodou na tomto prístupe je fakt, že zákazník síce získa inteligentnú domácnosť podľa svojich predstáv, ale prístup k nastaveniam má len ten integrátor a programátor, ktorý systém naprogramoval. Životné zmeny však nútia zákazníkov k zmenám nastavení jednotlivých technológií. Ak nie je zákazník zároveň programátor, nebude si vedieť zmeniť rannú automatiku žalúzie, lebo zmenil prácu a vstáva skôr. Zmenu vykoná programátor a samozrejme si za to vypýta peniaze.

Netreba zabudnúť aj na fakt, že spoľahlivosť a funkcionalita takýchto na mieru naprogramovaných domácnosti, záleží aj od schopností programátora. Ten, ktorý má za sebou už stovky realizácií, má svoj kód premakaný. Ten kto to robí prvýkrát pravdepodobne nebude mať dostatok skúseností so stiuáciami, ktoré môžu v domácnosti nastať. Jednoduchým príkladom je ranná automatika žalúzií a veterná ochrana žalúzií. V nedomyslenom kóde sa tieto automatiky môžu spustiť súčasne, čo bude mať za následok spálenie motora a následné znefunkčnenie žalúzií.

Šikovní Slováci menia status quo v segmente domácej automatizácie

domotron - domáca automatizácia

Status quo sa v tomto segemnte rozhodola zmeniť inovatívna slovenská spoločnosť Domotron. Ich smart home riešenie, ako aj biznis model, spočíva v priamom kontakte so zákazníkom.

Každý zákazník dostane rovnaký Domotron so všetkými funkciami a je len na ňom, aké technológie sa rozhodne do systému pripojiť. Hlavný rozdiel je teda v tom, že kým zákazník od zaužívaných výrobcov dostane systém, na ktorom strávil programátor napríklad 100 hodín, v Domotrone dostane každý zákazník produkt, na ktorom strávili programátori už viac ako 15.000 hodín programovania.

Ďalším zásadným rozdielom je fakt, že v smart home systéme Domotron má zákazník prístup ku všetkým nastaveniam a neprichádza do styku so žiadnym kódom. Všetky nastavenia sa menia na základe paramterov. Zjednodušene by sme mohli povedať, že pre každú technológiu si majiteľ domácnosti zadá v aplikácii parametre, podľa ktorých sa technológie správajú.

Domáce technológie sa tak môžu aktivovať, ale aj deaktivovať na základe času, pohybu,intenzity osvetlenia, teploty, hladiny CO2, vlhkosti pôdy a tak ďalej. Majiteľale nikdy nestráca kontrolu nad týmito technológiami a nastaveniami. Kedykoľvek môže zasiahnuť a manuálne ovládať technológie cez aplikáciu, nástenné tlačidlá alebo hlasom.

Inteligentné osvetlenie – čo všetko dokáže?