centrálna jednotka
centrálna jednotka

Z fabrík a elektrární do vašej domácnosti

Domotron smart home, česko-slovenského výrobcu komplexného systému domácej automatizácie, už poznáte. Ich strategického partnera, ktorý im na mieru dodáva hardvérové komponenty, sme vám ešte nepredstavili. Keďže sa jedná o spoločnosť s dlhoročnou tradíciou, ktorá funguje v niekoľkých desiatkach krajín, je na mieste sa o nej dozvedieť viac.

Teco Logo

Spoločnosť Teco, založená v roku 1919, je český výrobca riadiacich systémov s dlhoročonou praxou v odbore, exportujúca do viac ako 60 krajín sveta. Hardvérové komponenty Teco sa aplikujú vo všetkých sférach priemyslu, od automobilového, cez hutnícky, po železnice a zebezpečujú riadenie všetkých strojov, teda automatizujú výrobný proces fabriky.

Z fabrík, elektrární a ropných terminálov do vašej domácnosti

Práve riadenie technológií v budovách, v podobe vetrania, kúrenia či osvetlenia, je oblasť, kde hardvér Tecomat Foxtrot našiel svoje uplatnenie. Vďaka hardvérovým komponentom Teco a dôkladne naprogramovanému softvéru Domotron, je možné aj z obyčajných “hlúpych” technológií urobiť inteligentné.

Keďže hardvér do domácnosti bol vyvinutý z jeho predchodcov, ktoré riadia výrobné haly, ropné terminály, na ich stabilitu a funkčnosť sa môžete spoľahnúť. Vo výrobnej linke automobilky predsa nemôže prísť k poruche hardvéru. Odstavenie výroby by pre automobilku znamenalo státisícové škody. Rovnako tento hardvér nemôže zlyhať pri ovládaní chladených stropov vo vašej obývačke, lebo by vám na hlavu začala kvapkať voda zo stropu.

Centrálna jednotka
Centrálna jednotka

Srdcom celej domácnosti je riadiaca jednotka Tecomat Foxtrot. V odbornej verejnosti sa používa výraz PLC – Programmable Logic Controller – teda programovateľný logický automat. Do riadiacej jednotky sa nahrá softvér Domotronu, pripoja sa k nej tzv. aktory, cez ktoré sú koncové technológie ovládané. Podľa toho, koľko technológií v dome centrálna jednotka ovláda, toľko aktorov sa k nej pripojí. Technológie sú s aktormi a centrálnou jednotkou prepojené cez špeciálnu kabeláž.

Aj z obyčajných “hlúpych” technológií spraví priemyselný hardvér Teco a Domotron softvér inteligentné

K ovládaniu mnohých jednoduchých technológií ako je spínané osvetlenie, rolety alebo aj podlahové kúrenie sa používajú tzv. relátkové aktory. Tie buď napätie zariadeniu prepúšťajú, alebo nie. Relátkový aktor obsahuje viac vstupov (tzv. relé) a tak môže ovládať naraz aj 11 nezávislých svetelných okruhov, alebo až 6 roliet.

Sazmorejmosťou sú aj aktory pre stmievané osvetlenie. Či už ide o stmievanie klasický, halogénových, alebo LED žiaroviek alebo aj žiariviek, na každý typ existuje ten správny aktor. Reguláciu intenzity osvetlenia je tam možné riadiť plynule v rozmedzí 0-100%.

Pri sofistikovanejších technológiách prebieha komunikácia cez určitý protokol. Napríklad klimatizácia alebo tepelné čerpadlo. Pre tieto technológie vyrába Teco aktory, ktoré bezproblémov zlvádnu príjmať aj odosielať príkazy pre tieto technológie.

Riadiaca jednotka, srdce celého systému, môže byť napojená na internet a ovládaná externe, teda na diaľku. Veľkou výhodou tejto funkcie je, nielen voľnosť z pohľadu zákazníka, teda možnosť meniť parametre, ale najmä pre servisné služby.

Diagnostikovanie prebieha na diaľku a výjazd technika je už konkrétny na základe zhodnotených údajov a lokalizovanej poruchy. Dôležitou vlastnosťou je však aj jej absolútna nezávislosť od pripojenia na internet. Offline môžete ovládať všetky technológie v rámci lokálnej siete a fungujú aj všetky automatické funkcie.

“Kým iné spoločnosti programujú jednotlivé ovládacie systémy doslova od domu k domu, Domotron ponúka štandartizované riešenie. Za dlhé roky praxe a vývoja, pozbieral z hľadiska funkcionality to, čo zákazníci vyžadujú a urobil z toho funkčne a systémovo najlepšie, čo sa dalo v tú chvíľu ponúknuť,” povedal obchodný riaditeľ spoločnosti Teco Petr Ovčáček.

Rozhovor: Šikovní Češi chcú preraziť s vlastnou fotovoltaikou