Osvetlenie v inteligentnej domácnosti

Inteligentné osvetlenie – čo všetko dokáže?

Správne osvetlenie domácnosti znamená nielen komfort, jednoduché ovládanie, ale najmä úsporu energií. Inteligentné osvetlenie spĺňa všetky tieto požiadavky.

Zabudnime teraz na rôzne smart žiarovky, ktoré dokážete ovládať na diaľku. Inteligencia domácnosti nespočíva v diaľkovom ovládaní, ale v tom, ako technológie spolupracujú a snažia sa pracovať pre vás. Pre váš komfort, pre vašu bezpečnosť, pre vytvorenie dokonalého domova, ktorý sa o vás autonómne postará, ale v ktorom máte všetko neustále pod kontrolou.

osvetlenie

Systémy domácej automatizácie vám vedia ponúknuť množstvo praktických funkcií pri ovládaní osvetlenia. Naviac, do centrálnej jednotky takýchto systémov je možné pripojiť aj úplne obyčajné technológie a vďaka nadradenému ovládaniu aj ony budú inteligentné. Je teda jedno, či si kúpite niekoľko tisícové svietidlá, alebo úplne  obyčajné za pár eur. Príklady funkcií si ukážeme na slovenskom systéme Domotron.

Inteligentné osvetlenie musí vedieť, kedy sa zapnúť aj vypnúť

V domácnosti trávime 70% času pri umelom osvetlení. Zosúladiť všetky osvetlovacie telesá a prispôsobiť ich výkon a intezitu potrebám jednotlivých členov môže byť náročná úloha.

Reakcia na pohyb je jednou zo základných funkcií inteligentného osvetlenia.

senzor pohybu

Tú využijú majitelia smart domácností najmä vo večerných hodinách. Pri pohybe sa aktivuje senzor, ktorý automaticky rozsvieti svetlá podľa zvolenej funkcie.

Buď len bodové svetlá na chodbe, alebo mierne osvetlenie v obývacej izbe. Tým sa nenaruší tlmená svetlená pohoda v obývačke a ďalší členovia domácnosti môžu pokojne sledovať TV.

Pre aktivovanie svetiel využíva systém pohybové senzory, ktoré sú súčasťou zabezpečovacieho systému. Keď je teda v domácnosti aktivovaný zabezpečovací systém, pohybové snzory spúšťajú poplach, keď je deaktivovaný, spúšťajú osvetlenie alebo iné funkcie, ktorých spustenie sa rozhodneme naviazať na pohyb.

Reakcia svetiel na súmrak je ďalšou funkciu, ktorá šetrí energiu a zvyšuje komfort pri bývaní. Ak meteostanica zaznamená západ slnka, okrem toho, že vám centrálna jednotka zatiahne žalúzie, spustí aj vybrané osvetlenie v domácnosti, alebo príjazdovej ceste.

Meteostanica meria tieto veličiny: rýchlosť a smer vetra, teplotu, intenzitu osvetlenia, relatívnu vlhkosť a absolútny tlak.

Svetlené scény

V súčasnosti sú domácnosti vybavené viacerými typmi osvetlenia. Ich zosúladením a taktiež napojením na systém smart home dokážeme vytvoriť svetelné scény. Spustením, alebo zotmením viacerých svietidiel naraz, prispievate k obytnému komfortu a vytvárate tak atmosféru domácnosti. Jedným dotykom alebo hlasovým povelom sa tak scéna z tlmenej, príjemne uspávajúcej, zmení na žiarivú, spoločenskú. Zosúladením RGB pásov možno regulovať svetelný odtieň osvetlenej plochy. Do scény je možné pridať akékoľvek svetlo, aktivujete ho jednoducho, jedným kliknutím alebo hlasom.

Inteligentné osvetlenie je taktiež možné nakombinovať do akcií

Povedzme, že bývate v dome a máte dve kúpeľne, z ktorých každú využíva vaša dcéra a manželka. Po odchode z domu sa nemusíte obávať o rozsvietené svetlá, o vlasové kulmy, alebo zapnuté domáce spotrebiče. Hlasovým povelom “Odchod”, či stlačením funkcie odchod v aplikácii sa vypnú všetky svietidlá. Taktiež sa stiahnu rolety, uzavrie sa prívod vody, vypne sa prívod elektriny k jednotlivým zásuvkám a aktivuje sa bezpečnostný systém. Vybavené. Akcie v inteligentnej domácnosti Domotron vytvára sám užívateľ a je len na ňom, ktoré technológie do nich zakomponuje. Systém umožňuje vytvoriť neobmedzené množstvo akcií.  

Bývate v lofte a po príchode domov chcete mať príjemnú atmosféru; relax po náročnom dni. Jedným kliknutím dotykového displeja akcia “Príchod” celý byt rozsvieti. Začne hrať hudba, vytiahnu sa žalúzie a zaplavia ho lúče zapadajúceho slnka. Zapne sa rekuperácia a vy môžete pokojne relaxovať. Využijete ho spolu s farebným, alebo atmosferickým osvetlením počas spoločenskej akcie, či na party s priateľmi.

Ovládanie osvetlenia v inteligentnej domácnosti

V domácnostiach, ktoré sú riadené systémom domácej automatizácie, by ste mali na manuálne ovládanie zabudnúť. Technológie sa totiž spúšťajú na základe rôznych parametrov, ako je čas, pohyb, intenzita osvetlenia, teplota, hladina CO2, vlhkosť pôdy alebo vzduchu a tak ďalej.

Keď už ale musíte siahnuť po manuálnom ovládaní, tým najkomfortnejším je hlasové ovládanie prostredníctom hlasových asistentov. Hlasom tak môžete aktivovať buď jedno svetlo, celú miestnosť alebo spustiť náladovú akciu akou je párty.

Významným ovládacím prvkom sú však nástenné tlačidlá. Veľmi podobné, aké poznáme z klasických domácností. Ich pridanou hodnotu ale je to, že funkcie, ktoré ovládajú, môžete kedykoľvek zmeniť. Jeden deň tak môžu ovládať osvetlenie v obývačke, ďalší deň s ním viete aktivovať novovytvorenú svetelnú scénu.

Tieto inteligentné tlačidlá okrem klasického jedného kliknutia reagujú aj na dvojklik, klik s podržaním, prípadne dlhé podržanie, čo využijete pri stmievanom osvetlení. S jedným štvortlačidlom tak dokážete ovládať až 16 funkcií. Tým pádom môžete zabudnúť klasický “klavír” z vypínačov na stenách.

Cestou k akustickému komfortu je aj správny výber osvetlenia