termostat

Kam umiestniť termostat, aby ste dosiahli efektívne vykurovanie?

Cesta k efektívnemu vykurovaniu má viacero fáz, ktoré je potrebné patrične premyslieť. Jednou z nich je nepochybne aj správne umiestnenie termostatu. Viete kam je vhodné umiestniť termostat a ktoré miesta sú na tento účel priam nevhodné? Prezradíme vám tiež, čo všetko by ste pred výberom toho najideálnejšieho miesta pre termostat mali zvážiť.

Hlavnou úlohou termostatu je udržiavanie zvolenej teploty v miestnosti, prípadne v celej domácnosti. Moderné termostaty zabraňujú zbytočnému prekurovaniu a vďaka dobre nastavenému termostatu môžete aj celkom slušne ušetriť. Nastavenie teploty na termostate je navyše celkom rýchle a jednoduché. V porovnaní s manuálnym nastavovaním radiátorov tak termostat prináša celý rad výhod a rozhodne má svoje miesto v každej modernej domácnosti.

Termostat je dôležité nainštalovať na správne miesto

Aby mohol ale termostat správne plniť svoju funkciu, je nevyhnutné umiestniť ho na správne miesto. Hoci to nie je žiadna veda, pred samotným výberom miesta je veľmi dobré zohľadniť viacero faktorov, ktoré by mohli následne negatívne ovplyvniť jeho fungovanie. Len dodajme, že nesprávne umiestnený termostat nebude schopný správne merať teplotu v miestnosti a taktiež hrozí nemožnosť dosiahnutia nastavených hodnôt.

Ak ste sa už dostali k výberu toho najideálnejšieho miesta pre váš termostat, myslite na „zlaté pravidlo“. Platí, že termostat by mal byť umiestnený tam, kde prirodzene prúdi vzduch. Vyhnite sa teda montáži v rohoch miestností, v blízkosti nábytku či v zákryte. Ak hovoríme o prúdení vzduchu, určite sa patrí zdôrazniť, že musí byť prirodzené. Neumiestňujte teda termostat ani k oknám, ku klimatizácii či do blízkosti radiátora.

Aké je ideálne miesto na umiestnenie termostatu?

Na umiestnenie termostatu je teda ideálna voľná stena bez nábytku a vykurovacích telies. Pre komfort používania odporúčame termostat namontovať do výšky vašich očí resp. do výšky očí osoby, ktorá ho bude najčastejšie používať. Ak ide o drôtový termostat, určite vezmite do úvahy aj spôsob vedenia káblov tak, aby ich vedenie nenarúšalo vzhľad danej miestnosti.

Ak teda od termostatu očakávate nižšie náklady na vykurovanie či väčšie pohodlie, je potrebné mu „trochu pomôcť“ správnou inštaláciou. Či už sa chystáte umiestniť termostat do obývačky, predsiene alebo chodby, vždy zohľadnite vyššie spomenuté faktory. Odmenou vám bude nielen komfortné vykurovanie ale aj nižšie náklady na energie.  

Päť vecí, ktoré musíte vedieť, ak kupujete nábytok