5 mýtov a faktov o podlahovom kúrení

Prejsť sa po príjemne vyhriatej podlahe, mať rovnomerne vykúrenú miestnosť a ešte k tomu aj ušetriť? Toto všetko sa dá práve vďaka podlahovému kúreniu. Aj práve pre to sa jeho rozšírenie nevyhlo rodinným domom, bytom, či rôznym komerčným priestorom. V mnohých prípadoch navyše podlahové kúrenie úplne nahradilo bežné radiátorové vykurovanie. Viete, ako funguje, aké sú jeho hlavné výhody a v akých prípadoch bude pre vás podlahové kúrenie tou najideálnejšou voľbou?

Podlahové kúrenie v sebe spája celý rad výhod, veď mať teplo „od nôh“ je veľmi príjemné. Zaručene si naňho rýchlo zvyknú mladší aj starší. Majú ho radi návrhári interiérov, pozitívne vplýva na zdravie a na energiách vám môže vyhriata podlaha aj celkom slušne ušetriť. Znie to podľa vás až príliš dobre? Poďme sa teda bližšie pozrieť na jednotlivé typy podlahového vykurovania a výhody, ktoré od tohto typu vykurovania môžete očakávať.

Minimálna spotreba, maximálny komfort. Bez potreby ovládania. Domotron ‹

Druhy podlahového kúrenia

Ak sa bližšie pozriete na ponuku podlahového kúrenia zistíte, že vybrať si môžete z dvoch riešení. Jedným z nich je elektrické podlahové vykurovanie a tým druhým teplovodné podlahové vykurovanie. Ktoré z nich bude pre vás vhodnejšie?

Elektrické podlahové vykurovanie

Elektrické podlahové vykurovanie funguje vďaka odporovým káblom, vyhrievacím rohožiam, prípadne špeciálnym vykurovacím fóliám. Tie prakticky sa inštalujú pod podlahovú krytinu a následne sa napoja na elektrickú sieť. Vo vykurovacom jadre kábla dochádza k premene elektrickej energie na tepelnú. Výhody elektrického podlahového kúrenia sú zrejmé, je to predovšetkým jednoduchšia montáž a väčšia variabilita.

Tento typ podlahového kúrenia je vhodný predovšetkým do bytoviek s centrálnym vykurovaním, prípadne do budov a priestorov, v ktorých nie je zavedený plyn. Náročnejší si navyše môžu vybrať napríklad elektrické podlahové vykurovanie s dodatočnou izoláciou, prípadne ekonomické riešenie v podobe vykurovacích káblov vsadených do tepelne vodivého materiálu.

Minimálna spotreba, maximálny komfort. Bez potreby ovládania. Domotron ‹

Teplovodné podlahové vykurovanie

Ak čerpáte teplo z plynového kotla, najideálnejším riešením pre vás bude teplovodné podlahové vykurovanie. Základným prvkom tohto typu vykurovania sú rúrky, v ktorých prúdi vykurovacia voda. Rúrky by mali byť zároveň dostatočne odolné.

V prípade teplovodného podlahového kúrenia je možné aplikovať dva typy montáže. V prvom prípade ide o mokrý spôsob, pri ktorom sa vykurovacie rúrky zakrývajú vrstvou betónu, pričom celá vykurovacia a izolačná vrstva má priemer 10 až 15 mm.

Ak nie je možné zaťažiť nosnú konštrukciu betónovým alebo anhydritovým poterom a chceme sa vyhnúť mokrým procesom, je možné zvoliť tzv. suchý spôsob montáže. V tomto prípade sa osadzuje tenký pozinkovaný plech a celý systém si vyžaduje hrúbku vrstvy len približne 11 až 12 mm.

Hlavné výhody podlahového vykurovania

Podlahové vykurovanie prináša so sebou množstvo výhod a to hneď vo viacerých smeroch. Pre mnohých bude najdôležitejší zrejme jeho ekonomický aspekt. Hoci oproti konvenčným vykurovacím systémom sú pri podlahovom vykurovaní o niečo vyššie obstarávacie náklady, prevádzkové náklady sú zas nižšie o približne 20%.

Moderným trendom je v tomto smere nízkoteplotné podlahové vykurovanie, ktoré sa zohrieva na maximálne 40-60 °C. V prípadoch nízkoenergetického systému sa tak povrch podlahy zohrieva na približne 29 °C. Tieto systémy prinášajú ešte vyššiu energetickú úsporu bez zníženia celkového komfortu. Moderné podlahové vykurovanie zároveň nie je problém prepojiť s alternatívnymi zdrojmi tepla, ako sú napríklad tepelné čerpadlá či solárne panely.

Popri teplotnom komforte a celkovej efektivite však nesmieme zabudnúť ani na zdravotný aspekt. Teplo od nôh je nielenže príjemné, ale vďaka podlahovému kúreniu je miestnosť vyhrievaná rovnomerne. Znamená to, že sa menej víri vzduch a výrazne klesá riziko vzniku plesní na stenách. Ocenia to nielen rodiny s malými deťmi ale aj všetci alergici.

Minimálna spotreba, maximálny komfort. Bez potreby ovládania. Domotron ‹

Zhrňme si teda hlavné výhody podlahového kúrenia:

  1. Približne o 20% nižšia spotreba energie v porovnaní s konvenčným vykurovaním
  2. Rýchle a rovnomerné vyhriatie podlahy a zároveň aj celej miestnosti
  3. Zabezpečuje vysokú tepelnú pohodu (teplo od nôh)
  4. Pomáha znižovať riziko vzniku plesní a nevíri vzduch
  5. Výhodné riešenie z estetického hľadiska (žiadne radiátory ani výduchy)

Ako pri všetkom, aj v prípade podlahového kúrenia je potrebné spomenúť určité riziká. Určite sa ich netreba obávať, pri výbere a navrhovaní podlahového kúrenia ich však treba mať určite na pamäti. Pri výbere sa zamerajte na kvalitné systémy, nenechajte sa zlákať nízkou cenou. Prípadné chyby, či nedostatky sa v prípade podlahového kúrenia celkom ťažko odstraňujú.

Dobre si zvážte, do ktorých miestností chcete nechať podlahové vykurovanie nainštalovať. Prípadné neskoršie poškodenie podlahy, prípadne zatopenie, môže byť problematické. Montáž zverte odborníkom, prípadné poškodenie počas montáže môže poriadne finančne zabolieť. Zároveň dodajme, že kvôli celkovej efektivite a nastaveniu systému sa odporúča montovať podlahové kúrenie do zateplených objektov.

Správne navrhnutý a namontovaný podlahový vykurovací systém do vášho domu prinesie nielen vyššiu efektivitu kúrenia ale aj tepelný komfort na vysokej úrovni.  

5 najčastejších mýtov o podlahovom kúrení, ktorým už nemusíte veriť

S popularizáciou podlahového kúrenia sa prirodzene začali o tomto systéme šíriť aj ničím nepodložené mýty, ktoré vyvolávajú v potencionálnych záujemcoch o takéto riešenie pochybnosti. Preto sme sa pozreli na najčastejších mýtoch tohoto typu a jeden po druhom ho na nasledujúcich riadkoch vyvrátime.

1. Podlahové kúrenie je škodlivé pre človeka, rastliny aj domáce zvieratá

Autori tohoto mýtu odkazujú na ničím nepodložený výmysel, že podlahové kúrenie vytvára geopatogénne zóny a vysušuje chodidlá. Nevedno, kto za týmto “alternatívnym faktom” stojí, no v škole pravdepodobne pozor nedával.

Podlahové kúrenie je zdravotne absolútne nezávadné, ba vďaka tomu, že nijakým spôsobom nevíri vzduch a optimálne rozkladá teplo po celej miestnosti, je priam tou najzdravšou alternatívou, akú možno v rámci vykurovania vašej domácnosti využiť. Dobre navrhnutá podlaha využíva sálavé teplo, vďaka čomu nezvyšuje vlhkosť v miestnosti a tým zabraňuje vzniku plesní.

Minimálna spotreba, maximálny komfort. Bez potreby ovládania. Domotron ‹

2. Podlahové kúrenie je veľmi drahé

Ako sa to vezme. Iste, prvotná investícia je oproti radiátorom vyššia, no podlahové kúrenie je spravidla až o 30% úspornejšie ako kúrenie z radiátorov, takže pri dlhodobom využívaní tohoto systému sa vám cenový rozdiel vráti v účtoch za energie. Nehovoriac o tom, že za vyššiu cenu máte aj moderný a kvalitný vykurovací systém, ktorému radiátory efektivitou nemôžu konkurovať.

3. Podlahové kúrenie je príliš slabé a potrebujem aj radiátory

Tento mýtus vznikol na základe toho, že pocitovo podlahy s podlahovým kúrením nie sú radikálne teplejšie a tým vznikla pochybnosť, či sú dostatočne efektívne. Dôvodom, prečo rozdiel možno zreteľne nepocítite, je ten, že v podlahovom kúrení prúdi len voda v teplote na úrovni 35-40 stupňov Celzia a na povrch podlahy prenikne len teplota okolo 26-29 stupňov Celzia, čo je teplota nižšia, než je naše prirodzené telesné teplo. Z tohto dôvodu sa môže podlaha javiť ako studená.

Podlahové kúrenie je však nízkoenergetický systém, ktorý teplo rozkladá do celej miestnosti a aj s nízkou teplotou vody v trubkách dokáže vykúriť celú miestnosť rovnako efektívne, ako horúci radiátor, ktorý potrebuje pre vykúrenie miestnosti zohriať vodu až na úroveň 70 stupňov celzia. Najmä preto, že teplo v tomto prípade sála len z jedného zdroja.

4. Kvôli podlahovému kúreniu musím zabudnúť na koberce

Áno aj nie. Výrobcovia kobercov samozrejme sledujú trendy a prispôsobili sa aj nástupu podlahového kúrenia. V predajniach s kobercami tak nájdete už aj koberce so špeciálnym označením, ktoré sú prispôsobené aj pre takýto typ vykurovania.

Pri podlahovom kúrení sú všeobecne nevhodné inak len koberce s gumovým podkladom a príliš dlhými vlasmi.

5. Podlahové kúrenie je hlučné

V podlahovom kúrení prúdi voda, toto prúdenie by ste však za žiadnych okolností nemali počuť. Problémom môže byť časť kúrenia zvaná rozdeľovač, ktorý na seba napája jednotlivé okruhy a reguluje teplotu v trubkách. Pri nesprávnej inštalácii rozdeľovača vznikajú v tomto priestore vzduchové bubliny, ktoré môžu spôsobiť jemný hluk. Aj preto sa zvyčajne rozdeľovač umiestňuje pod podlahy miestností, v ktorých sa nespí.

Minimálna spotreba, maximálny komfort. Bez potreby ovládania. Domotron ‹
Sprievodca osvetlením Smart Light: moderné svetelné riešenia pod lupou