rekonštrukcia
Rekonštrukcia domácnosti

Tieto 3 nesprávne rozhodnutia vám zaručene predražia rekonštrukciu

Vhodne vykonaná rekonštrukcia má výrazný vplyv na zvyšovanie komfortu bývania ako aj hodnoty vašej nehnuteľnosti. Lenže pripraviť správny rozpočet nie je jednoduchá záležitosť. Musíte vedieť, aký máte cieľ rekonštrukcie. Čo má byť jej výsledkom.

Vzhľad? Funkčnosť? Komfort? Bezpečnosť? Kde pridať a kde ubrať vo svojich požiadavkách, aby sa náklady na renováciu nevyšplhali do závratných výšok? Na príklade rekonštrukcie kuchyne si povieme, čoho sa vyvarovať, aby sa náklady na rekonštrukciu zbytočne nezvýšili.  Aj preto základná otázka znie:

Je potrebná kompletná rekonštrukcia, alebo stačí rýchly facelift?

Hoci ste rekonštrukciu ešte nezačali, ak toto rozhodnutie urobíte nesprávne, môžete sa dopustiť prvej a zásadnej chyby.

Ideálne je, ak rekonštrukciou dosiahnete zjednodušenie a zjednotenie vzhľadu a zvýšite komfort bývania. Je preč obdobie, kedy kuchyňa fungovala iba ako uzavretý priestor, kde sa pripravuje a konzumuje jedlo.

Mnoho ľudí dnes túži po otvorenom priestore, ktorý im umožní komunikovať s ostatnými či dozerať na deti. Kuchyňa je ideálny priestor pre socializáciu.

Skôr než s rekonštrukciou začnete, musíte si ujasniť, čo chcete prevedením úprav dosiahnuť. Kozmetické vylepšenia zlepšujúce vzhľad priestoru alebo kompletnú rekonštrukciu, ktorá zmení funkcionalitu celej domácnosti?

Kompletná rekonštrukcia = funkčnosť na prvom mieste

Ak kuchyňa trpí nedostatkom funkčnosti, z dlhodobého hľadiska je vhodnejšia investícia do kompletnej rekonštrukcie. Ako sa vyhnúť chybám a urobiť kompletnú rekonštrukciu správne?

Premyslite si, akým spôsobom aktuálne využívate priestor v kuchyni a prečo vlastne potrebujete zlepšiť jeho funkčnosť. Čo vám na nej aktuálne nevyhovuje?

Zrekonštruovaná kuchyňa by vám mala skrátiť vzdialenosť medzi chladničkou, špajzou a miestom na pracovnej doske, kde budete robiť prípravu jedál.

Okrem toho však musíte mať na pamäti tzv. zlaté pravidlo kuchyne. Tri dominantné prvky kuchyne (umývadlo a vodovodná batéria, sporák a chladnička) by mali tvoriť rovnostranný trojuholník.

V tomto type rekonštrukcie je všetko o efektívnosti a funkčnosti. Čím menej bežíte zo strany na stranu, tým menej problémov a času strávite nielen samotným varením ale aj následným upratovaním.

Musíte si premyslieť ako (ne)funguje vaša kuchyňa teraz a ako sa zlepší jej fungovanie ako celku po vykonaní rekonštrukcie. Rovnakým spôsobom sa zamyslite aj nad ostatnými miestnosťami v domácnosti. Poraďte sa s kamarátom, ktorý sa vyzná alebo architektom.

Rýchly facelift = lacnejšia varianta renovácie

Kozmetické vylepšenia sú samozrejme nielen lacnejšie, ale aj ľahšie vykonateľné. Ak sa rozhodnete pre úpravu kuchyne pomocou rýchleho faceliftu, je vhodné sa zamerať na tieto 4 oblasti.

Kuchynská linka

Kuchynská linka je vlastne súbor skriniek a zásuviek, ktorých primárnym účelom je odkladací priestor. Ako na rýchly facelift kuchynskej linky? Skúste oživiť vzhľad skriniek ich prelakovaním. Vaša kuchyňa okamžite získa iný štýl, ak necháte namerať a vymeniť dvierka od skriniek či čelné dosky zásuviek. No stačí vymeniť madlá a úchyty a kuchyňa môže v priebehu pár minút vyzerať trendovejšie.

Osvetlenie

Zapustené osvetlenie je v kuchyni moderné, ale je nákladné. A to nielen na inštaláciu. Ak nám po čase rozmiestnenie či typ svietidiel prestane vyhovovať, je potrebné rátať s nákladmi na odstránenie a opätovné osadenie iných svietidiel.

Kľúčom funkčnej kuchyne je voľba úžitkového osvetlenia, ktoré účinne osvetľuje oblasti, kde prebieha príprava či konzumácia jedál. Vhodnou variantou ktorou dodáme do kuchyne potrebnú dávku svetla sú aj nízko nákladové závesné lampy.

Ak chcete premýšľať nad dlhodobými nákladmi na elektrinu, zabudnite na klasické žiarovky, hoci ich kúpite v dnešnej dobe lacno. CFL či LED žiarovky sú z dlhodobého hľadiska energeticky úspornejšie, čo sa prejaví na spotrebe elektriny.

Spotrebiče a technológie

Renovujete? Zvážte náhradu vašich aktuálnych spotrebičov. Modernizáciou spotrebičov môžete ušetriť. Výmena spotrebičov by sa mala odraziť na nižšej spotrebe elektrickej energie a vo zvýšenej výkonnosti.

Ak urobíte dôkladnú sondáž aktuálnej ponuky na trhu a správny výber, vďaka poklesu prevádzkových a energetických nákladov, môžete  mať obstarávacie náklady na kúpu kvalitnejších a úspornejších spotrebičov v priebehu pár rokov späť.

Rekonštruujete? Pridajte technológie, ktoré vám chýbali. Doteraz ste v kuchyni len kúrili a svietili. Pri rekonštrukcii máte možnosť pridať do domácnosti napríklad rekuperáciu a do kuchyne dymový a záplavový senzor.

Použité materiály

Hektický životný štýl a zaneprázdnenosť sa nedá zladiť s časom potrebným na dôkladné vyčistenie kuchyne po každom jej použití. Ak renovujete, tak voľte ľahko čistiteľné povrchy, kde bude tvorba baktérií a plesní minimálna.

Aj preto je veľmi populárnym materiálom v kuchyni tvrdé drevo, hladké žulové materiály, nehrdzavejúca oceľ či dlaždice. Ľahko sa umývajú a sú odolné voči prasknutiu.

Nenastavíte si maximálny rozpočet a počas hry meníte pravidlá

Ak za behu meníte pravidlá, spôsobíte sami sebe nemalé navýšenie rozpočtu. Napríklad ak sa v priebehu prebiehajúcej renovácie rozhodnete pre presunutie dresu, čo všetko to obnáša?

Premiestnenie vodovodných potrubí, sekanie do podlahy, predlžovanie termínov či opätovný nákup materiálu. Zvyšuje sa čas potrebný na dokončenie rekonštrukcie a hodiny navyše musíte tak isto zaplatiť. Jednoducho, pripravte sa na dodatočné inštalatérske a elektrikárske úkony.

Ako sa tomu vyhnúť? Vytvorte si čo najpresnejšie a najpodrobnejšie zoznam vašich želaní. Na základe toho vám odborníci dokážu poskytnúť presnejší odhad skutočných nákladov a času potrebného na rekonštrukciu. Akákoľvek zmena za behu zvyšuje váš maximálny rozpočet.

Nemyslíte na budúcnosť a nejdete s dobou

Úplným štandardom dnešnej doby je inteligentná domácnosť. Pri rozsiahlej rekonštrukcii by ste sa mali zamyslieť, či nechcete ísť s dobou, zvýšiť si komfort bývania, ako aj bezpečnosť vašej domácnosti.

Plánovanie rekonštrukcie je ideálnym časom, kedy rozmýšľať nad systémom domácej automatizácie. Môžete do neho pripojiť všetky vaše technológie a prinútiť ich spolupracovať. Tým dosiahnete stav, kedy sa technológie budú starať o váš komfort a zároveň budú maximálne efektívne. Spoznajte smart možnosti, ktoré vám vie domáca automatizácia ponúknuť. Konzultujte s odborníkmi, ktorí vám pripravia projekt presne podľa vašich predstáv.

Teplo v novom šate – dizajn neobyčajných radiátorov