Ako sa smart home dokáže postarať o zavlažovanie vašej záhrady?

Ak patríte medzi vášnivých záhradkárov a záleží vám na tom, aby bol pozemok okolo vášho domu plný zelene a prekvital, časť starostlivosti o zavlažovanie môžete zveriť aj smart home riešeniu. V rámci domácej automatizácie môže byť systém prepojený aj so zavlažovaním, čo vám nielenže výrazne ušetrí čas ale aj výdavky za vodu. 

Starostlivosť o záhradu dá popri každodenných povinnostiach niekedy poriadne zabrať. Keďže budovanie a udržiavanie záhrady je dlhodobý a celkom náročný proces, určite sa vám zíde, ak časť povinností zveríte smart home systému. Ten totiž dnes už zvládne omnoho viac, ako len obyčajné nastavovanie času a intenzity zavlažovania záhrady. Dnes je to už skutočné smart zavlažovanie.

Zamerali sme sa na to, ako vám smart home systém Domotron dokáže pomôcť so starostlivosťou o záhradu a o aké všetky činnosti sa dokáže postarať. Systém domácej automatizácie totiž zvláda už nielen merať a vyhodnocovať údaje ale aj ich predpovedať. Vy tak budete mať omnoho času na to, aby ste si svoju krásnu záhradu skutočne užívali a obdivovali. 

Zónové riadenie závlahy

Každá časť záhrady aj v rámci menšieho pozemku má svoje špecifiká. Či sa to už týka orientácie na určitú svetovú stranu, množstva zasadených rastlín, alebo intenzity slnečného svitu, dôležitou funkciou je, že záhradu je možné rozdeliť do zón. V rámci týchto zón je možné samostatne nastavovať čas a intenzitu spustenia závlahy. V systéme zároveň vieme jasne definovať, ktorá časť záhrady potrebuje vlahy viac a ktorá si naopak vystačí s menej častým polievaním. 

Systém domácej automatizácie Domotron umožňuje aj dodatočné nastavenie sprinklerov a dripperov, tak aby presne polievali podľa potreby konkrétnych rastlín, resp. konkrétnej zóny. Rovnako je možné nastaviť aj zdroj vody. Ak napríklad počas horúceho leta bude v studni príliš málo vody, systém vie bez zásahu majiteľa používať vodu z vodovodnej siete. Samozrejme, systém je možné nastaviť tak, aby vždy uprednostňoval dažďovú vodu alebo vodu zo studne. Možnosti nastavení sú v tomto smere prakticky neobmedzené. 

Detekcia dažďa a zber údajov

Jednou z ciest k úspešnému zveľaďovaniu záhrady je aj zber a správne vyhodnocovanie údajov. V tomto smere dokáže systém Domotron fungovať celkom autonómne. Podľa senzoru dažďa systém presne vie, koľko bolo zrážok a ako podľa týchto údajov upraviť intenzitu polievania. Ďalšie údaje sú vyhodnocované zo senzoru vlhkosti, aby mal systém ešte presnejšie údaje o tom, aká intenzita zavlažovania je skutočne potrebná. 

Blokovanie zavlažovania, osvetlenie záhrady aj predpovedanie počasia

Veľmi užitočná je aj funkcia blokovania zavlažovania. V tomto prípade čerpá systém Domotron údaje z pohybového senzora. Ak zistí, že niekto vstúpil na trávnik počas zavlažovania, automaticky sa v tomto mieste zavlažovanie vypne. Nehrozia tak teda žiadne nepríjemné prekvapenia, ak sa napríklad večer rozhodnete poprechádzať po trávniku.

Samozrejme, pohybový senzor je možné prepojiť aj so záhradným osvetlením. Vždy sa tak napríklad osvetlenie môže rozsvietiť v tej časti záhrady, v ktorej sa práve nachádzate, čo vytvorí doslova magický efekt. 

Okrem merania a vyhodnocovania údajov dokáže Domotron spolupracovať aj s vlastnou meteorologickou stanicou. Podľa nej tak vie odhadnúť, s akým počasím môže počítať v najbližších dňoch. Celý tento systém ale prináša aj ďalšiu úľavu. 

Popísanú starostlivosť o záhradu totiž zvládne systém domácej automatizácie celkom sám. Nemusíte sa teda spoliehať na to, že sa vám počas dovolenky bude musieť niekto starať o záhradu. Odkiaľkoľvek navyše budete mať dokonalý prehľad o tom, ako sa trávniku a rastlinám darí počas vašej neprítomnosti. 

Spoznajte jednotlivé typy kotlov a ich hlavné výhody