Tienenie ako súčasť inteligentnej domácnosti

Ak túžite po skutočnej smart domácnosti, jej dôležitou súčasťou by mal byť aj tieniaci systém. Práve tieniace prvky majú totiž výrazný vplyv na presvetlenie priestoru a reguláciu teploty v nej. Vedeli ste napríklad, že vďaka domácej automatizácii vám dokonca zvládne nasimulovať aj ranné svitanie? Zamerali sme sa na to, akú úlohu zohráva tienenie v rámci inteligentnej domácnosti.

Prečo sa oplatí zahrnúť tienenie do smart home riešenia?

Tieniace prvky, či už sú ovládané mechanicky alebo motoricky, sú dôležitým prvkom každej domácnosti. Zrejme ale už viete, že vyššiu efektivitu a komfort prináša tienenie s motorizáciou, keďže nemusíte každý prvok ovládať ručne a zvlášť. Najmä v prípade väčších nehnuteľností vám motorizácia ušetrí veľa času a námahy. O krok ďalej je už potom zapojenie motorizovaných tieniacich prvkov do systému inteligentnej domácnosti.

Hlavné výhody zapojenia tieniacich prvkov do systému domácej automatizácie Domotron vám priblížime v niekoľkých bodoch. S týmto systémom je možné prepojiť prakticky akýkoľvek tieniaci prvok, jedinou podmienkou je to, aby bol ovládaný motoricky. Nezáleží pritom či ide o rolety, žalúzie, markízu alebo napríklad solárne plachty.

Tieniaci systém vďaka zapojeniu do smart domácnosti dokáže fungovať v spolupráci s ostatnými systémami a prispievať k celkovej energetickej efektivite. Navyše do dobre nastaveného systému nemusíte ako používateľ nijako zasahovať, k dispozícii je niekoľko úplne automatických režimov, ktoré sa o všetko postarajú za vás. Samozrejme, nikdy nie je problém automatiku vypnúť a nastaviť si tieniace prvky podľa aktuálnych potrieb.

Ranná aj večerná automatika

Režim „Ranná automatika“ je pre všetkých, ktorí sa chcú zobúdzať do príjemne presvetleného prostredia. Neprekvapí vás ani prudké svetlo a zároveň vás ale nečaká žiadne pochmúrne šero. Skutočnou čerešničkou na torte je ale simulácia svitania. Ak systém vyhodnotí, že vytiahnutím žalúzii nie je schopný pustiť do vnútra dostatok svetla, jemne sa rozsvietia svetlá tak, aby simulovali prirodzené svitanie. Zaručene tak bude vaše zobúdzanie ešte príjemnejšie.

Ako to ale bude večer? Tieniaci systém je možné nastaviť aj na automatický večerný režim. Vďaka nemu sa po zotmení tieniace prvky automaticky stiahnu tak, aby osvetlené vnútro vašej domácnosti nelákalo zvedavé pohľady okoloidúcich.

Bezpečnosť na prvom mieste

Implementácia tieniaceho systému do smart domácnosti má zásadný význam aj z hľadiska bezpečnosti. Keďže súčasťou systému domácej automatizácie Domotron je aj meteostanica, ak začne fúkať príliš silný vietor (rýchlosťou prekračujúcou nastavenú hodnotu), systém exteriérové žalúzie resp. rolety zdvihne, aby vplyvom vetra nedošlo k ich poškodeniu.

Automatizovaný tieniaci systém šetrí náklady na vykurovanie a chladenie

Už vyššie sme spomenuli, že dobre nastavený systém tienenia môže vďaka automatizácii výrazne prispieť k celkovej energetickej efektivite. Na to slúži režim „Slnečná automatika“, pri ktorom tienenie aktívne spolupracuje s vykurovacím a chladiacim systémom. Na základe údajov zo svetelného senzora systém vyhodnotí efektivitu vykurovania resp. chladenia miestnosti.

V praxi to teda bude fungovať jednoducho. Ak systém vyhodnotí, že príliš silné slnečné svetlo by ohrievalo vzduch v miestnosti pri zapnutej klimatizácii, rolety sa automaticky stiahnu, aby bolo chladenie ešte efektívnejšie. V zimnom období to zas bude naopak, ak by slnečné svetlo pomohlo pri ohrievaní vzduchu v miestnosti, systém rolety vytiahne, aby nebránili prieniku slnečného svetla do miestnosti.

Tieniace prvky s motorickým ovládaním zapojené do smart home systému sú tak neoceniteľným pomocníkom, ktorý ponúka nielen maximálny komfort ale aj prispieva k šetreniu nákladov.

Viete, ako funguje tepelné čerpadlo?