ceolux, osvetlenie
ceolux

Toto je svetlo za 10.000 eur. Kúpili by ste si ho?

Čo by ste povedali na svetlo, ktoré by Vám svietilo nad hlavou ako modré z neba? Tento zámer uchopila firma Coelux a premenila ho na skutočnosť. Vyvinula svetelnú platformu, ktorá imituje oblohu. Keď sa pozriete hore, uvidíte okno a v ňom nefalšovanú belasú modrú bez jediného obláčika.

Počasie ako stvorené pre krásny jarný deň, ktorý môžete zažiť aj vo svojej obývačke. A to bez ohľadu na to, či vonku prší, sneží alebo sa práve chystá zamračiť. Vy však máte stále dôvod na úsmev. Svetelná obloha sa o to s radosťou postará.

Prvý vizuálny vnem Vás možno pomýli, takže hneď nerozoznáte, či ide o svietidlo, alebo skutočnosť. Podobnosť s nebom však nie je len čisto povrchná.

Jej svetlo sa svojou náhradnou teplotou chromatickosti blíži farbe dennej oblohy, ktorá má podobné spektrálne zloženie. Z toho plynú aj zaujímavé zdravotné benefity.

Takto sofistikovane by sa chcela naladiť aj na Vašu vlnovú dĺžku. Ste skôr nočný typ? Firma Coelux vyvinula aj variantu pre romantikov, ktorí svoju drahú polovičku radi prevedú nočnou oblohu posiatou miliónom trblietavých hviezd. Z nich si môže na záver vybrať svoj vytúžený diamant.

Vy ste ho už možno našli, pretože táto technológia má rozhodne čo ponúknuť. Pozná však svoju cenu. A na tú si treba posvietiť. Ak do nej predsa len investujete, určite Vás nesklame. Z jej kvalít budete v siedmom nebi. A ako ho ešte pripojíte do vášho smart home sytému, získate niekoľko ďalších praktických funkcií. Aké funkcie ponúka inteligentná domácnosť si prečítajte v našom článku o osvetlení v systémoch domácej automatizácie.

Tak čo? Trúfli by ste si na tento exkluzívny kúsok do zbierky? Alebo ste dostatočne osvietený na to, aby ste túto investíciu oželeli? 

Index podania farieb CRI

Kvalitu svetelných zdrojov udáva viacero parametrov, jedným z nich je index podania farieb, ktorý označujeme skratkou CRI. Maximálnu hodnotu CRI svetla môžme prirovnať k 100% percentnému farebnému spektru, to znamená, že vernosť farieb pod žiarovkou sa teoreticky rovná dennému svetlu, ktoré generuje svetlo slnka.

Prvé LED svietidlá mali CRI viac ako 70%, aktuálne sa priemer pohybuje medzi 80 – 90%. Drahšie LED majú ešte vyššie CRI.

Päť vecí, ktoré musíte vedieť, ak kupujete nábytok