Aké najnovšie kolekcie interiérových svietidiel hviezdia na scéne?

Ako dokážu inteligentné technológie meniť tvár dizajnu? Aké najnovšie kolekcie interiérových svietidiel aktuálne hviezdia na scéne? Spolumajiteľ spoločnosti Smart Light, Ing. Ľubomír Koreň nám odhaľuje, čo sa skrýva za oponou, keď zhasnú svetlá reflektorov.

Neviditeľný zdroj

Výrobcovia pri vývoji dizajnu svietidiel čoraz viac zohľadňujú faktor zdravia a zreteľ na kvalitu ľudského života. To znamená svetlo, ktoré doslova lahodí oku. Nielen po estetickej, ale hlavne funkčnej stránke. Východiskom pre konštrukciu  tohto svietidla je poznanie, že optimálne svetlo je také, ktorého zdroj priamo nevidíme.

V rámci evolúcie ľudský zrak najlepšie vníma nepriame svetlo rozložené do priestoru. Príkladom je prirodzený jas oblohy. Opakom je slnko ako koncentrovaný svetelný bod. Snaha výrobcov preto smeruje k schovaniu zdroju svetla, aby sa znížilo nežiadúce oslnenie.

Činiteľ oslnenia

V rámci výroby “oko friendly” svietidla sa používajú špeciálne mikroprizmatické difúzory, ktoré svetlo smerujú a rozptyľujú odrazom od veľkého množstva malých brúsených plôšok. Používajú sa najmä v kanceláriách – svetlo sa dostane na pracovnú plochu, ale zároveň sa eliminuje nežiadúce svietenie priamo do očí. Jedným z parametrov kvality osvetlenia kancelárie je činiteľ oslnenia. So schovávaním svetelného zdroja sa hrá aj pri jeho zapúšťaní do stropu. Opäť sa tým eliminuje ostré bodové svetlo.

Zmenšovanie má väčšinu

Keďže so stúpajúcim výkonom sa led svietidlá zahrievajú, musia mať integrovaný hliníkový chladič. Konštruktéri reagujú zmenšovaním základných súčiastok, čo dizajnérovi dáva takmer neobmedzené možnosti pri navrhovaní tvaru svietidla – samotné teleso svietidla je často využívané rovno ako pasívny chladič.

Klienti požadujú najmä funkčnosť, variabilitu a hlavne trvácnosť svetelných zdrojov. Možno aj to je dôvod, prečo je momentálne v popredí funkcionalizmus zameraný na čisté tvary a strohú geometriu. Ostré hrany, ktoré boli žiadané asi osem rokov dozadu, však nahradil dopyt po ováloch, valčekoch a kruhoch. Z farieb sú stálicami biela, čierna a jej kombinácia s drahými kovmi, zlatou a jemnými metalickými akcentmi.

Tunable White

Nezanedbateľná je aj farba samotného svetelného zdroja. Studené svetlo stimuluje zmysly, čo pomáha zvyšovať koncentráciu tam, kde treba aktivizovať k výkonu. Preto sa využíva najmä na pracoviskách.

Pri výbere farby svetla v domácnosti víťazí teplé stmievateľné svetlo s možnosťou praktického ovládania. Dôraz sa kladie na príjemnú pocitovosť, domáci komfort a funkčnosť. To vieme dosiahnuť integrovaným riadiacim systémom, pod ktorý spadajú možnosti nastavenia rôznych svetelných scén.

Aktuálnym trendom v multifunkčných priestoroch je tzv. “tunable white”, čiže možnosť zmeny farby svetla od studenej po teplú.

Stmievanie na scénu

Variabilita svetelných scén, najmä funkcia stmievania umožňuje meniť režimy podľa fázy dňa alebo aktuálnej potreby: nepriame osvetlenie na navodenie príjemnej atmosféry v kruhu rodiny, takisto ako rozsvietenie centrálneho svietidla na plný výkon napríklad pri upratovaní.

Naopak, éra zábavného farebného osvetlenia s diaľkovým ovládaním sa posunula do kategórie “odloženej hračky v kúte”, pretože z hľadiska efektivity nemá pre klientov žiadne praktické využitie.

Dizajn ako solitér

Inovácie v oblasti technológií Led svietidiel napredujú tak rýchlo, že dizajn sa prispôsobuje ich tempu. Priestor na dekoračný efekt dostáva svietidlo najčastejšie ako solitér tam, kde potrebujeme zaujať. V domácnosti to býva najmä vstupná hala a obývačka, čiže priestory, ktoré vidia hostia ako prvé. V prípade hotelov, reštaurácií a podnikov s veľkými rokovacími sálami a lobby barom je už dizajn vecou prestíže.

Svetlá budúcnosť

Čo nás čaká v najbližšej budúcnosti? Človek si už nebude svojpomocne meniť žiarovku vo svetle. Svetelné zdroje budú priamo integrované do svietidla, čo umožní jeho efektívnejšie chladenie a tým aj zvýšenú životnosť. Bude sa predávať ako hotový produkt s profesionálnym servisom v prípade poruchy alebo poškodenia. Presne tak, ako sme zvyknutí pri kúpe štandardného elektrospotrebiča.

interiér, jedáleň
Najnovšie trendy v interiérovom dizajne